Örebro-annonser fick nästan 7 miljoner visningar

Av 7 september 2026Hos oss2 min lästid
Evenemang i Örebro

Sommaren i Örebro har varit toppen när det gäller antalet besökare. Det är dessutom väldigt många människor som via annonser på Facebook och Instagram fått en dos av vad Örebro har att erbjuda.

En del i Örebrokompaniets uppdrag är att möta potentiella och faktiska besökare via Visit Örebros kanaler. Det gör vi genom att fylla webbplats och sociala medier med relevant och inspirerande innehåll. Men också genom att annonsera där vi vet att målgruppen finns.

Under perioden 1 maj till 31 augusti nådde Visit Örebros annonser ut till över 1,1 miljoner användare – både i och utanför Örebro län. Antalet exponeringar, alltså så många gånger som annonserna har visats, landar på hela 6,9 miljoner.

En bred mix av Örebro

Innehållet i annonserna har varit en bred mix med bland annat Örebros stora besöksmål, som Örebro slott, Kilsbergen, Wadköping och Gustavsvik. Det har också handlat om konsertsommaren, all konst i stan med OpenArt i spetsen och att det finns mycket kul för barnfamiljer.

Den som blir nyfiken på innehållet i en annons – och klickar för att läsa mer – landar på visitorebro.se och en artikel som djupdyker i just den platsen eller aktiviteten.

Sommarens annonser har presterat mycket bra och skapat engagemang hos målgrupperna. Men vi har såklart en topplista – de här tre har varit extra starka:

1. Örebro läns sju underverk

2. Stadsparken

3. Evenemangskalendern

Sommaren är slut, men inte Visit Örebros digitala närvaro. Annonseringen fortsätter med uppdaterat innehåll och det rullar på med inlägg i det organiska flödet. Så håll koll på @visitorebro på Instagram och Facebook – där hittar du massor av tips och inspiration för både stora och små besökare.